January 28, 2008

Johnny can't add, part 7

I was in McDonalds today and noticed that at every level, buying McNuggets off the "dollar menu" is cheaper than just ordering 6/10/20 off the regular menu. Not only is it cheaper to do so, you get more!

The dollar menu gives you 4 nuggets for $1. A six-piece costs approx $2.25, the ten-piece costs $3.35 and the 20-piece costs $5.50. Doing the same off the dollar menu gives you eight for $2, twelve for $3, or 20 for $5.

I guess McDonalds just assumed nobody would notice. Math is hard, let's go shopping.

Posted by pinkerton at January 28, 2008 8:19 PM | TrackBack